Od 2 do 6 czerwca 2021 roku jeleniogórscy policjanci prowadzili wzmożone działania prewencyjne ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom i turystom, którzy w tych dniach odwiedzili ziemię jeleniogórską. Działania ukierunkowane były na:

  • zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego,
  • zapewnienie płynności ruchu na drogach,
  • eliminowanie z ruchu kierujących w stanie po użyciu alkoholu lub nietrzeźwości, bądź podobnie działającego środka,
  • dyscyplinowanie kierujących, którzy lekceważyli obowiązujące ograniczenia prędkości.

W tym okresie na naszych drogach doszło do kilku kolizji, z których najczęstszą przyczyną było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, nieprawidłowy manewr wyprzedzania oraz najechanie na tył innego pojazdu. Policjanci zatrzymali 10 nietrzeźwych kierujących pojazdami, 2 kierowców, którzy kierowali wbrew decyzji o cofnięciu im uprawnień, 7 kierowców, którzy naruszyli zakazy sądowe, w tym 3, którzy dodatkowo kierowali wbrew decyzji o cofnięciu im uprawnień. Ponadto zatrzymali 1 kierującego pod wpływem narkotyków, który posiadał amfetaminę. Z zabezpieczonych narkotyków można uzyskać około 30 porcji handlowych.

W trakcie długiego weekendu funkcjonariusze w regionie zatrzymali 12 poszukiwanych do odbycia kary pozbawienia wolności za różne przestępstwa.

W tych dniach policjanci obsłużyli 445 interwencji, zarówno domowych, jak i w miejscach publicznych.

Nieodpowiedzialni kierowcy byli poważnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego i jednocześnie narazili się na poważne konsekwencje prawne. Teraz za popełnione przestępstwa odpowiedzą przed sądem. 

Przypominamy, że prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego jest przestępstwem. Za ten czyn grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do lat 2.

Pamiętajmy, że wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka stwarzamy poważne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i innych uczestników ruchu drogowego. Od nas samych, naszej odpowiedzialności zależy bezpieczeństwo nasze, ale również innych.

Za naruszenie zakazu sądowego kierującym grozić może nawet do 2 lat pozbawienia wolności, natomiast kierowcom, którzy nie stosowali się do decyzji o cofnięciu im uprawnień grozić może nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Jeleniogórscy  policjanci apelują do kierowców o rozsądek i rozwagę. Kierowcy „noga z gazu”. Kierujący, którzy lekceważą obowiązujące limity prędkości narażają siebie i innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo.
podinsp. Edyta Bagrowska