16 lipca br. kolejny raz oszuści dali znać o sobie. Mężczyzna podający się za funkcjonariusza Centralnego Biura Antykorupcyjnego wyłudził prawie 50 tysięcy złotych od jeleniogórzanki. Policja apeluje o ostrożność w kontaktach z osobami obcymi, również tych za pośrednictwem telefonu i nie przekazywanie osobom nieznanym pieniędzy, nawet jeśli podają się za znajomych naszych najbliższych, policjantów czy funkcjonariuszy CBA, CBŚ.

16 lipca 2021 roku, policja jeleniogórska otrzymała zgłoszenie w sprawie oszusta podającego się za funkcjonariusza Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Mężczyzna wprowadził w błąd jeleniogórzankę i w ten sposób wyłudził od niej pieniądze. W trakcie rozmowy poinformował ją o tym, że prowadzona jest akcja, a następnie nakazał jej przelanie na wskazane konto prawie 50 tysięcy złotych, co zgłaszająca uczyniła. Mężczyzna polecił jej również udanie się do banku i wykonanie kolejnego przelewu. Ten jednak nie doszedł do skutku, gdyż kobieta zorientowała się, że może to być próba oszustwa.

Pamiętajmy! Oszuści wykorzystują zaufanie do instytucji państwowych, podając się za ich pracowników lub funkcjonariuszy. Wykorzystują różne metody, aby osiągnąć cel. Nie tylko dzwonią do starszych osób, ale również wysyłają smsy z linkami do podejrzanych stron. Dlatego stosujmy w codziennym życiu zasadę ograniczonego zaufania do wszelkich nieznanych nam osób. Zarówno tych, które do nas telefonują, jak również pukających do naszych drzwi. Sprawdźmy dokładnie, czy na pewno reprezentują instytucję, za którą pracowników się podają. W tym celu możemy zadzwonić do tej instytucji i opowiedzieć o całej sytuacji. W przypadku, kiedy ktoś dzwoni na nasz numer i podaje się na przykład za policjanta i wypytuje o pieniądze lub kosztowności, wtedy trzeba PRZERWAĆ POŁĄCZENIE! Dopiero wówczas należy zadzwonić na numer 112 i przekazać informacje na temat podejrzanego połączenia.

podinspektor Edyta Bagrowska