Kupno mieszkania na kredyt w 2022? Czy warto poczekać z kupnem mieszkania?

Własne mieszkanie to marzenie wielu osób. W końcu posiadanie nieruchomości daje nam poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Ponadto ceny mieszkań na wynajem są wysokie i wiele osób woli spłacać raty kredytu hipotecznego do banku, niż oddawać swoje pieniądze komuś w formie odstępnego. Podejmując jednak decyzję o kupnie mieszkania na kredyt, trzeba brać pod uwagę aktualną sytuację gospodarczą w kraju oraz wiele innych czynników. Czy w związku z tym warto kupować mieszkanie na kredyt w 2022 roku?

  • Co warto wiedzieć o kupowaniu mieszkania na kredyt?
  • Czy kupić mieszkanie w 2022 roku?
  • Czy warto poczekać z kupnem mieszkania?

Co warto wiedzieć o kupowaniu mieszkania na kredyt?

Statystyki jasno pokazują, że ogromna cześć Polaków decydujących się na zakup nieruchomości, zaciąga w tym celu kredyt. Jaki rodzaj kredytów jest najlepszy w tym wypadku? Bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem jest kredyt hipoteczny, który udzielany jest na duże sumy i można go spłacać przez wiele lat. Zabezpieczeniem w tym wypadku jest nieruchomość, ponadto trzeba spełnić szereg warunków stawianych przez bank. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, to kredyty hipoteczne opisują artykuły na KredytBlog.pl. Jest to bardzo ciekawy i szeroki temat, który warto zgłębić, jeśli rozważa się zakup nieruchomości.

Niektórzy w obawie przed wieloletnim zobowiązaniem próbują sami odłożyć sumę, która pozwoli im na zakup nieruchomości bez kredytu. Niestety takie rozwiązanie sprawdzi się wyłącznie w przypadku osób, które zarabiają naprawdę bardzo dużo. W związku ze stale rosnącymi cenami nieruchomości, osoby zarabiające przeciętnie prawdopodobnie nie dadzą rady odłożyć odpowiedniej kwoty.

Czy kupić mieszkanie w 2022 roku?

To pytanie zadaje sobie bez wątpienia wiele Polaków i Polek. Potrzeby mieszkaniowe w naszym kraju są bardzo duże, wiele osób dorosłych mieszka wciąż kątem u rodziców i marzy o tym, żeby kupić w końcu swoje własne „M”. Nie ma w tym absolutnie niczego dziwnego, jednak czy rok 2022 jest ku temu odpowiedni?

Bardzo trudno odpowiedzieć na to pytanie i nawet specjaliści uchylają się od jednoznacznych stwierdzeń. Faktem jest, że rosnące stopy procentowe i inflacja nie sprzyjają. Ceny mieszkań idą w górę, a my coraz więcej wydajemy na życie, przez co coraz mniej zostaje w naszych portfelach. Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki i widmo jeszcze większego wzrostu cen podstawowych produktów, a także materiałów budowlanych i wykończeniowych, zakup nieruchomości jest ruchem ryzykownym.

Czy warto poczekać z kupnem mieszkania?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba brać pod uwagę indywidualną sytuację osoby, która rozważa taki zakup. Aby nie wpaść w kłopoty finansowe w związku ze spłatą wysokich rat kredytu na mieszkanie, trzeba mieć bardzo stabilną sytuację finansową. Niestety zmiany, także gospodarcze i te na rynku pracy, które czekają nas choćby ze względu na toczącą się wojnę w Ukrainie, powodują, że większość z nas czuje niepewność i różne obawy.

Jeśli zatem rozważasz kupno mieszkania na kredyt w 2022 roku, skonsultuj się z doradcą kredytowym, który pomoże ci podjąć właściwą decyzję. Staraj się też być na bieżąco z doniesieniami z rynku nieruchomości oraz rynku kredytowego.