Jeleniogórscy policjanci ostrzegają przed kilkaniem w nieznane linki. Wczoraj mieszkanka powiatu karkonoskiego powiadomiła funkcjonariuszy o kradzieży pieniędzy z jej konta. Kobieta uwierzyła fałszywemu pracownikowi banku, który nakazał jej kliknęcie w przesłany link, gdy to zrobiła okazało się, że z jej konta zniknęło 2700 zł. Policjanci ostrzegają i apelują o ostrożność!

Policja jeleniogórska prowadzi postępowanie w sprawie oszustwa, którego ofiarą padła mieszkanka powiatu karkonoskiego.  5 lipca br. na numer telefonu komórkowego pokrzywdzonej zadzwonił mężczyzna, który podał się za pracownika jednego z banków i nakazał jej klęknięcie w link pojawiający się w aplikacji internetowej tego banku, gdyż jak twierdził ktoś chce ukraść pieniądze z jej  rachunku bankowego. Jeszcze tego samego dnia otrzymała telefon od innego mężczyzny i kobiety, którzy potwierdzili legendę pierwszego , fałszywego pracownika banku i również nakazali kliknięcie link, co pokrzywdzona uczyniła. W ten sposób z jej konta zniknęło 2700 zł.
Pamiętaj! Gdy klikniesz w nieznany link  na twoim urządzeniu może dojść do zainstalowania złośliwego oprogramowania, a gdy wykonasz polecenie z jego treści, sprawcy tego przestępstwa prawdopodobnie przejmą twoje poufne dane i możesz utracić środki finansowe z konta.
Dlatego nigdy nie przekazuj i nie wpisuj takich danych na stronie otrzymanej w linku przez e-mail, komunikator lub właśnie SMS.
Oszuści rozsyłają bowiem wiadomości tekstowe, o konieczności dokonania często symbolicznej dopłaty np. do oczekiwanej przesyłki. W treści takiej wiadomości zamieszczają link, pod którym można rzekomo poznać szczegóły, a w rzeczywistości przekierowujący na podstawioną stronę banku.
Ostatecznie pokrzywdzonym osobom, znikają środki dostępne na prywatnych kontach bankowych.
Dlatego!Bądź bardziej ostrożny i nie przesyłaj dalej tego typu wiadomości!
podinsp. Edyta Bagrowska