Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia jest to czas szczególny dla każdego Polaka. Kupujemy niezbędne produkty do przygotowania Świąt, ale również prezenty dla naszych najbliższych. Jeleniogórscy policjanci pragną przypomnieć, że czas przygotowań świątecznych oraz same święta wymagają szczególnej ostrożności i rozwagi.

Może się zdarzyć, że nasz pośpiech, zamyślenie bezwzględnie mogą wykorzystać złodzieje. Aby zapobiec tym negatywnym zdarzeniom jeleniogórscy policjanci pełnią wzmożoną służbę patrolową. Umundurowane patrole pojawiły się w godzinach szczytu w okolicach szkół, głównych ciągów komunikacyjnych i jeleniogórskich marketów.

Nad bezpieczeństwem mieszkańców czuwają zarówno policjanci umundurowani, jak również ubrani po cywilnemu. Funkcjonariusze patrolują parkingi, pasaże jeleniogórskich hipermarketów, a także legitymują oraz dyscyplinują wszystkie osoby, które swoim zachowaniem stwarzają zagrożenie dla ludzi i ich mienia, a także bezwzględnie reagują na każde wykroczenie i czy przestępstwo.  

Z całą pewnością część z nas planuje w tych dniach wyjazdy na kilka dni do rodziny czy przyjaciół. Istnieje niebezpieczeństwo, że przestępcy w tym czasie mogą zainteresować się naszymi opuszczonymi chwilowo mieszkaniami. W tym okresie policjanci pełnić będą wzmożoną służbę patrolowo-interwencyjną m.in. po to, aby zapobiec takim zdarzeniom. Jednak wszyscy mogą i powinni zadbać o bezpieczeństwo swojego mienia przestrzegając następujących rad i wskazówek:

•    Wyjeżdżając na dłużej, należy poprosić zaufaną osobę o opróżnienie skrzynki na listy, tak, aby pozostawiona dla nas korespondencja nie stała się pożywką dla „złodziei”. Poprośmy sąsiadów lub kogoś z rodziny, aby przez ten czas ktoś u nas zamieszkał. Jeżeli jest to niemożliwe to w trakcie nieobecności dobrze jest zadbać o tzw. „ożywienie mieszkania „ poprzez zamontowanie „włączników zmierzchowych” światła, jak również wykorzystać inne osiągnięcia techniki.
•    Przed wyjazdem należy zadbać o to, aby biżuterię ulokować w skrytkach bankowych, a pieniądze na koncie.
•    Rodzice powinni uczulić swoje dzieci na kontakty z nieznajomymi, gdyż włamywacz zanim zdecyduje się na włamanie musi zdobyć wiedzę o zasobach mieszkania, dlatego najłatwiej tę wiedzę wydobyć podstępnie od dzieci.

W okresie przedświątecznych zakupów w miejscach bardzo zatłoczonych (pociągi autobusy, sklepy) pojawiają się tzw. „kieszonkowcy”. Laikowi trudno jest ich rozpoznać w tłumie. Mogą to być młodzi, dobrze ubrani mężczyźni, eleganckie dziewczyny, kilkunastoletni chłopcy, a nawet starsi panowie. Potrafią być mili, grzeczni, chętni do pomocy, w związku z tym:

•    wsiadając do autobusu lub tramwaju sprawdź czy zamek torebki lub saszetki jest zapięty,
•    torebkę trzymaj przed sobą, a pasek nawiń na rękę,
•    zwróć uwagę na osoby rozpychające się bez powodu
i obserwujące pasażerów,
•    w miarę możliwości unikaj tłoku i ścisku,
•    nie noś portfela i dokumentów w tylnej kieszeni spodni,   
•    jeśli ręce masz zajęte bagażem, pamiętaj o zapięciu marynarki czy płaszcza,
•    nie ,,zajmuj" siedzącego miejsca swoją torebką, sam jednocześnie kasując bilet,
•    nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu,
•    kluczy od mieszkania nie noś razem z  dokumentami,
•    w przypadku zauważenia kradzieży natychmiast głośno reaguj, żądaj zamknięcia drzwi i wezwij Policję –tel. 112.

Ponadto policjanci przypominają o konieczności noszenia elementów odblaskowych po zmierzchu, poza terenem zabudowanym. Dają one kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji często ratującej życie czy zdrowie.

Mając powyższe na uwadze prosimy o zachowanie w tych dniach szczególnych środków ostrożności, co pozwoli ustrzec się przed przykrymi zdarzeniami i pozwoli na spokojne przeżycie świąt.

podinsp. Edyta Bagrowska