2 czerwca br. w Jeleniej Górze doszło do zdarzenia drogowego z udziałem pieszego. Kierujący pojazdem osobowym potrącił kobietę, która przechodziła na oznakowanym przejściu dla pieszych. Poszkodowana w wyniku wypadku doznała obrażeń ciała. Policja apeluje o ostrożność!

2 czerwca 2023 roku, około godziny 8:30 w Jeleniej Górze na ulicy Sudeckiej doszło do zdarzenia drogowego z udziałem pieszego.
Jak ustalili policjanci, 37-letnia kobieta kierująca pojazdem marki Audi A6 potrąciła 52-letnią kobietę, która na oznakowanym przejściu dla pieszych przechodziła w sposób prawidłowy. W wyniku zdarzenia mieszkanka powiatu karkonoskiego doznała obrażeń ciała. Obecnie policja wyjaśnia szczegółowo wszystkie okoliczności tego wypadku. Kierowca trzeźwy.
Jak zawsze apelujemy do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych.
Apelujemy o rozsądek na drodze. Kierowcy „noga z gazu”. Dostosujmy prędkość do warunków panujących na jezdni. Z uwagi na opady drogi w regionie są śliskie. Prędkość jest główną przyczyną wypadków. Kierowcy, którzy lekceważą obowiązujące limity narażają siebie i innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo. Zachowujmy bezpieczne odległości między pojazdami, bowiem „najechanie” na tył innego auta to częsta przyczyna zdarzeń drogowych.  Brawura, nadmierna prędkość, alkohol to najczęstsze przyczyny kolizji czy wypadków. Czasami kilka sekund decyduje o ludzkim życiu czy zdrowiu. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Policjanci przypominają o noszeniu elementów odblaskowych po zmierzchu. Dają one kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.
Przypominamy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.
Jednak każdy pieszy powinien mieć świadomość, że fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

aspirant Beata Sosulska-Baran