Jutro (19.09.23r.) policjanci jeleniogórskiej drogówki w regionie prowadzić będą działania prewencyjne „Motocyklista”, które ukierunkowane są w szczególności na zagrożenia w ruchu drogowym powodowanym przez te grupę uczestników. Niestety, ale w zderzeniu z innym pojazdem, ich użytkownicy narażeni są na utratę zdrowia, a nawet życia. Apelujemy do wszystkich kierujących o rozsądek i rozwagę.

W okresie wiosenno – letnim wzrasta ilość zdarzeń drogowych powodowanych przez motocyklistów.  Do najczęściej popełnianych wykroczeń przez tę grupę uczestników ruchu drogowego należy brawurowa jazda,  nagminne przekraczanie dozwolonej prędkości, wyprzedzanie w miejscu niedozwolonym. Te zachowania stwarzają zagrożenie bezpieczeństwa dla innych użytkowników dróg i są to najczęstsze przyczyny wypadków drogowych. Dlatego też funkcjonariusze podejmują różnego rodzaju działania, ukierunkowane na zapobieganie zdarzeniom z udziałem jednośladów i ich kierowców.
Skutki wypadku na motocyklu są często o wiele poważniejsze, niż w wypadku z udziałem samochodu. Kierującego jednośladem nie chronią bowiem pasy, poduszki powietrzne czy sama karoseria pojazdu. Jedynie co może zapobiec urazom, a nawet śmierci, to odpowiednia odzież, czyli kurtka, spodnie, buty, rękawice, a przede wszystkim kask. Niestety dość częsty widok  to osoby na motocyklach, które na sobie, zamiast specjalnego ubrania, mają krótkie spodnie, sportowe obuwie, koszulkę z krótkim rękawem i kask, często nawet niezapięty.
Warto też pamiętać, że motocyklista jest mniej widoczny dla pozostałych kierowców. Omijając czy wyprzedzając inny pojazd z dużą prędkością naraża przede wszystkim własne życie i zdrowie, gdyż  kierujący pojazdami mogą go nie widzieć. Sprawne i czyste światła, odblaskowe szelki motocyklowe lub kamizelka poprawiają widoczność motocyklisty w dzień i w nocy.
Jak zawsze apelujemy do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych.

Motocyklisto, pamiętaj, że drogi publiczne to nie są tory wyścigowe! Pomyśl zatem o innych kierowcach. Przestrzegaj zasad ruchu drogowego: nie przekraczaj prędkości; nie wymuszaj pierwszeństwa; wykazuj się ograniczonym zaufaniem wobec innych kierowców; zadbaj o odblaskową odzież, która sprawi, że będziesz bardziej widoczny na drodze.
podinspektor Edyta Bagrowska