Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa ułatwia kontakt z Policją bez wizyty w komisariacie
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to innowacyjne narzędzie, które umożliwia mieszkańcom łatwiejszy kontakt z Policją. Dzięki tej platformie każdy może zgłaszać lokalne problemy związane z bezpieczeństwem, korzystając z prostego interfejsu dostępnego w przeglądarkach internetowych.
  • Łatwość korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

  • Jak zgłaszać problemy na mapie?

  • Co dzieje się po zgłoszeniu?

Łatwość korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

W dobie cyfryzacji, Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa staje się kluczowym narzędziem w rękach obywateli. Dzięki niej każdy, kto posiada dostęp do Internetu, może szybko i sprawnie zgłaszać różnorodne zagrożenia. Niezależnie od tego, czy używamy smartfona, tabletu, czy komputera, wystarczy kilka kliknięć, aby przekazać informacje o problemach, takich jak niewłaściwe parkowanie, akty wandalizmu czy zniszczenie zieleni.

Jak zgłaszać problemy na mapie?

Proces zgłaszania jest niezwykle prosty. Po wejściu na stronę Krajowej Mapy Zagrożeń, użytkownik zobaczy mapę Polski. Wystarczy kliknąć na ikonę plusa w prawym dolnym rogu, aby wyświetlić listę kategorii zgłoszeń. Do wyboru mamy aż 26 różnych typów zagrożeń, od dzikich wysypisk śmieci po grupowanie się małoletnich. Policjanci zachęcają do dodawania krótkiego opisu problemu, co może znacznie ułatwić dalsze działania. Dodatkowo, istnieje możliwość załączenia zdjęcia lub krótkiego filmu, co może wspierać proces weryfikacji zgłoszenia.

Co dzieje się po zgłoszeniu?

Po przesłaniu zgłoszenia, trafia ono do odpowiedniego komisariatu Policji. Policjanci weryfikują wszystkie zgłoszenia, a jeśli potwierdzą występowanie zagrożenia, status zgłoszenia zmienia się na „potwierdzone”. Wówczas kolor oznaczenia na mapie zmienia się na czerwony, co sygnalizuje, że problem został zauważony i wymaga interwencji. Działania podejmowane przez policjantów zależą od specyfiki zgłoszenia. W przypadku np. przekraczania prędkości, na miejscu mogą pojawić się funkcjonariusze z miernikami prędkości, którzy podejmą odpowiednie kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa na drodze.

Warto jednak pamiętać, że Krajowa Mapa Zagrożeń nie jest przeznaczona do zgłaszania sytuacji wymagających pilnej interwencji. W takich przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112, aby jak najszybciej uzyskać potrzebną pomoc.


Według informacji z: KMP w Jeleniej Górze