Dzielnicowi z komisariatów podległych Komendzie Miejskiej Policji w Jeleniej Górze realizując działania pomocowe w ramach akcji „Zima” 12 stycznia 2022 roku sprawdzali dworce, przystanki, pustostany, ogrody działkowe, węzły cieplne oraz inne tego typu miejsca, gdzie mogły przebywać osoby potrzebujące pomocy, których życie i zdrowie z uwagi na niskie temperatury mogło być zagrożone.

12 stycznia 2022 roku dzielnicowi z Komisariatu I Policji, KP II, z Komisariatu Policji w Szklarskiej Porębie,  Karpaczu i Kowarach sprawdzali miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne, których życie i zdrowie z uwagi na niskie temperatury może być zagrożone. Akcja miała charakter pomocowy i miała na celu zebranie informacji  o miejscach przebywania osób bezdomnych, udzielanie tym osobom niezbędnej informacji o zagrożeniach związanych ze spadkiem temperatur, a także udzielanie wszelkiej pomocy w granicach posiadanych kompetencji.

Policjanci  osoby bezdomne,  będące pod wpływem alkoholu umieszczali w policyjnym areszcie do wytrzeźwienia. Takie osoby najczęściej z powodu wypitego alkoholu nie odczuwają zimna, a są najbardziej narażone w niskich temperaturach na śmierć z powodu wychłodzenia organizmu.  Okres zimowy i znaczne spadki temperatur stwarzają potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia również osób w podeszłym wieku i samotnych.

W związku z epidemią Covid-19 osoby bezdomne z zachowaniem reżimu sanitarnego mogą zgłosić się i zjeść ciepły posiłek codziennie w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego w Ogrzewalni przy ul. Grunwaldzkiej 51 w Jeleniej Górze.

Policja prosi o informacje o osobach bezdomnych, samotnych i bezradnych, których, życie jest zagrożone z uwagi na niskie temperatury.

Nie bądźmy obojętni. Pamiętajmy, że od naszej reakcji może zależeć ludzkie życie.

podinspektor Edyta Bagrowska