Jak produkowane są okna PCV?

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak ważne jest prawidłowe zaplanowanie i przeprowadzenie procesu produkcji okien. Zarówno aspekty techniczne, jak i design konstrukcji okiennej zależą przede wszystkim od wykorzystanych do ich produkcji maszyn, przebiegu produkcji, a także wdrożonych procedur i standardów. Ważne jest także tworzywo wykonania, jakim jest polichlorek winylu, który kiedyś był szkodliwy dla naszego zdrowia, a obecnie nie stanowi zagrożenia, a wręcz jest przyjazny środowisku. Jak zatem powstają okna PCV?

Produkcja okien PCV – cięcie profili i elementów stalowych

Pierwszym etapem podczas produkcji okien PCV jest precyzyjne cięcie profili, odpowiadające ustalonym wcześniej wymiarom konstrukcji okiennych, które odpowiadać będą jakości i końcowym wyglądzie okna. Używa się do tego urządzeń CNC, które mają wgrane najistotniejsze pliki z informacjami zawierającymi sposób cięcia materiału, a także wszystkich wymiarów. Proces ten pozwala na wysoką jakość cięcia, a także zminimalizowanie odpadów poprzez optymalne wykorzystanie zasobów. Podczas produkcji okien wykorzystuje się także stalowe elementy, dlatego też również podlegają precyzyjnemu cięciu. To właśnie dzięki nim okna są stabilne i wytrzymałe. Wykorzystuje się do tego specjalnych pił tarczowych. W końcowym etapie tego procesu oznacza się je kodami kreskowymi, dzięki temu łatwiej można jest rozpoznać.

Produkcja okien PCV – obróbka, zgrzewanie i czyszczenie ram oraz skrzydeł okiennych

Następnym etapem jest dalsza obróbka przyciętych profili, a mianowicie przygotowanie otworów dekompresyjnych, odwadniających, pod łącznik słupka oraz pod klamkę, a także frezowanie końców słupków. Należy pamiętać o używaniu odpowiednich do tego narzędzi, pozwalających na precyzyjne co do kilometra wiercenie w stali otworów pod łączniki.

Kolejnym krokiem podczas produkcji okien jest rozgrzewanie do wysokiej temperatury obrobionych profili, nadając im w ten sposób elastyczność. Wykorzystuje się do tego specjalnie dobranych do rodzaju okien zgrzewarek. Proces ten przebiega zawsze w bardziej wysokiej temperaturze. Po tym etapie należy dokładnie wyczyścić zgrzewane ramy i skrzydła przy użyciu specjalistycznych maszyn.

Produkcja okien PCV – montowanie dodatkowych elementów oraz szklenie okien

Przed procesem szklenia okien, należy pamiętać o montażu w konstrukcji okiennej dodatkowych elementów, jakimi są np. wszelkiego rodzaju okucia i zawiasy. Tego rodzaju prace wykonywane są w tak zwanych stacjach montażu okuć, gdzie wyspecjalizowani pracownicy wykorzystują specjalne maszyny, dzięki którym możliwe jest idealne dopasowanie okuć do danego modelu okien.

Ostatnim etapem podczas produkcji okien jest ich szklenie. Technicy dobierają odpowiednie szkło do ram okiennych, a następnie nadzorują ich poprawny montaż. Jest to dość ważne, ponieważ to szyby odpowiadają za wszystkie najważniejsze właściwości, jakimi są termoizolacja, izolacja akustyczna i co ważne, za nasze bezpieczeństwo.

Wszystkie powyższe etapy produkcji okien wykonane w staranny i prawidłowy sposób dadzą nam gwarancję funkcjonalności i trwałości produktu. Dzięki temu idealnie wkomponują się w nasz wystrój całego mieszkania.