Schubert – Vaughan Williams: kwintety fortepianowe w Jeleniej Górze

Wieczór pełen kameralnej magii — od słynnego „Pstrąga” Schuberta po nostalgiczne brzmienia Vaughana Williamsa. W samym środku lutego można zanurzyć się w ciepłe, instrumentalne opowieści dwóch romantycznych światów. Warto posłuchać na żywo
Kiedy i gdzie będzie Schubert – Vaughan Williams
14 lutego (sobota), godz. 19:00
ul. Józefa Piłsudskiego 60, 58-500 Jelenia Góra
Organizator: Karkonoskie Wieczory Kameralne
Informacje o biletach: brak danych od organizatora (w materiałach nie podano ceny ani sposobu zakupu).
O programie i wykonawcach
Program:
- Franz Schubert — Kwintet fortepianowy A-dur „Pstrąg” D 667
- Ralph Vaughan Williams — Kwintet fortepianowy c-moll
Wykonawcy:
- Hanna Holeksa — fortepian
- Beata Ogryzek — skrzypce
- Dawid Jadamus — altówka
- Tomasz Śmigielski — wiolonczela
- Marek Romanowski — kontrabas
Kilka słów o utworach: Schubertowski „Pstrąg” to kameralny klasyk z zaskakującą konstrukcją — pięcioczęściowy cykl, w którego czwartej części pojawia się temat pieśni „Die Forelle”, stąd przydomek utworu. Schubert eksperymentuje też z obsadą, zastępując drugie skrzypce kontrabasem, co nadaje dziełu wyjątkowe, ciepłe brzmienie niskiego rejestru.
U Vaughana Williamsa usłyszymy młodzieńczy, ale już indywidualny język kompozytora. Druga część kwintetu oparta jest na jego pieśni Silent Noon (przetłumaczonej jako „Cicha południowa godzina”), dlatego w kompozycji słychać echa późnego romantyzmu i pierwsze śmiałe kroki w stronę własnego stylu — to moment przełomowy w jego twórczości.
Dla kogo ten koncert?
Dla osób, które lubią kameralne brzmienia i uważne słuchanie detali — idealne na spokojny wieczór z muzyką klasyczną. Przyjemność zarówno dla tych, którzy znają „Pstrąga” na pamięć, jak i dla słuchaczy ciekawych mniej popularnych, ale równie fascynujących utworów XX wieku.
Ostatnie Artykuły

Dwie kontrole na drogach Jeleniej Góry - zniknęło ponad 2700 porcji

Gleba i woda pod lupą - biblioteka stawia na karkonoski klimat 🌿

Rowerowa fala w Jeleniej Górze - policja wylicza obowiązki, które łatwo przegapić

Jelenia Góra w koncertowych kadrach Józefa Hanusiaka

Nowe tablice w Karpaczu porządkują górskie ulice i prowadzą do defibrylatorów

W Podgórzynie będą dwa szkolenia ważne dla startujących z firmą i rolników

Karpacz świętował z jajem, a 2026 jaj zamieniło się w wielkanocny hit

Biegowy weekend zatrzyma część Cieplic i trasę przez okoliczne miejscowości

Jechała na samych felgach - w Piechowicach miała blisko 3 promile

Ukradł Opla, podmienił tablice i ruszył po regionie - policja go namierzyła

Na hulajnodze wyłapał pijaną jazdę w Łomnicy - kierowca miał ponad promil

Nerwowy manewr na Jana Pawła II - policjanci znaleźli narkotyki w aucie

Dodał gaz przed radiowozem - w bagażniku miał tysiące papierosów bez akcyzy

